Trebalo bi da nestašica mleka u prodavnicama u Srbiji bude okonačna tokom prva tri meseca naredne godine, kada će tržište, konačno, biti stabilizovano. Proizvodnja mleka u Srbiji počela je da se povećava prirodno, sezonski, ali još uvek nije dovoljna, jer još nema dovoljno krava. Na stabilizaciju tržišta trebalo bi da utiče i nastavak većih podsticaja koje je najavilo Ministarstvo poljoprivrede, a trebalo bi da tokom naredne godine premija za mleko bude veća od četiri dinara po litru, na koliko je povećana u poslednjem kvartalu ove godine. Ipak, jedino trajno rešenje za nestašicu mleka jeste investiranje u povećanje broja krava, junica i novih farmi. "Imlek" uvozi određene količine sirovog mleka i prerađuje ga, što je najjeftiniji način da se obezbedi tržište. Nikakve informacije o najavi uvoza 50.000 mlečnih junica iz Evropske unije u Srbiju koje bi se uzgajale ovde, a njihovo potomstvo izvozilo u Rusiju i Belorusiju.
Tržište mleka trebalo bi da bude stabilizovano tokom prva tri meseca naredne godine, smatra direktor "Imleka" Slobodan Petrović, ali upozorava da je otvaranje novih farmi i povećanje broja krava jedino dugoročno rešenje. "Salford" planira da se u naredne dve godine povuče sa tržišta Srbije.
Trebalo bi da nestašica mleka u prodavnicama u Srbiji bude okonačna tokom prva tri meseca naredne godine, kada će tržište, konačno, biti stabilizovano.
"Proizvodnja mleka u Srbiji počela je da se povećava prirodno, sezonski, ali još uvek nije dovoljna, jer još nema dovoljno krava", objašnjava Slobodan Petrović, generalni direktor kompanije "Imlek" i predsedavajući Investicionog fonda "Salford" za Balkan.
Na stabilizaciju tržišta trebalo bi da utiče i nastavak većih podsticaja koje je najavilo Ministarstvo poljoprivrede, ocenjuje Petrović i precizira da bi trebalo da tokom naredne godine premija za mleko bude veća od četiri dinara po litru, na koliko je povećana u poslednjem kvartalu ove godine.
Ipak, jedino trajno rešenje za nestašicu mleka jeste investiranje u povećanje broja krava, junica i novih farmi.
Petrović je istakao da "Imlek" uvozi određene količine sirovog mleka i prerađuje ga, što je najjeftiniji način da se obezbedi tržište.
Direktor "Imleka" kaže da nema nikakve informacije o najavi uvoza 50.000 mlečnih junica iz Evropske unije u Srbiju koje bi se uzgajale ovde, a njihovo potomstvo izvozilo u Rusiju i Belorusiju.
"Salford" se povlači sa tržišta
Predstavnici Investicionog fonda "Salford", u čijem sastavu posluje "Denjub fud grup" tvrde da ta kompanija nije zloupotrebila svoj položaj na tržištu mleka u Srbiji i najavljuju da će se, u naredne dve godine, povući iz srpske mlekarske industrije.
"Naš plan je bio da se povučemo sa tržišta još pre dve godine, ali je to odloženo zbog svetske finansijske krize", rekao je na konferenciji za novinare u Beogradu direktor "Salforda" Judžin Džefi.
Direktor "Salforda" naveo je da je, u poslednjih osam godina, fond uložio 500 miliona evra u mlekarsku, konditorsku i industriju voda i napitaka. To je, kako objašnjava, 40 odsto sredstava kojima upravlja taj fond i jedna od najvećih stranih investicija u Srbiji.
Džefi je naglasio da se "Denjub fud grup", u čijem sastavu posluju kompanije "Bambi-Banat", "Knjaz Miloš", "Imlek" i "Mlekara Subotica", ponašao odgovorno u vremenu nestašice mleka, jer je smanjio izvoz za 40 odsto i prestao da proizvodi sir.
Govoreći o optužbama za zloupotrebu monopolskog položaja na tržištu, Džefi je rekao da antimonopolski postupak ima nedostatke u proceduri i da tržište nije definisano, odnosno da tržišni udeo "Denjub fud grup" nije pravilno urađen.
Džefi je naveo i da je umoran od komunikacije sa predstavnicima vlade preko medija, ali i zbog odsustva dugoročnog, doslednog i profesionalnog bavljenja poljoprivredom.
Mlekarska industrija u Srbiji obezbeđuje sredstva za život za više od milion ljudi i to je jedna od najvažnijih grana u procesu pristupanja Evropskoj uniji, rekao je direktor "Salforda", zaključivši da je vreme da se problemi u tom sektoru reše.